Tiptree equestrian centre Essex

Welcome To Tiptree Equestrian Centre

 

 

Riding Lessons

Tiptree Equestrian Centre
Simpson's Lane
Tiptree
Essex
CO5 0PP
01621 815552

site design by celebro

 

 

Horse Image

Results Page

 

NOVICE SHOW JUMPING

WALK TROT DRESSAGE

FRIDAY 14 th NOVEMBER 08

JUDGE: JO GILL

 

BRITISH DRESSAGE INTRO A

JUNIOR

1 st Hannah Milne on Charlie’s Big Adventure

2 nd Catherine Gilbert on Synod Little Dream

3rd Christie Gee on Kingston Small Print

4 th Phoebe Carter-Dawson on Bonnie’s Pride

 

SENIOR

1 ST Amy Harvey on Peaches

2 nd Roxanne Simmons on Newhouse Dunlin

3 rd Amy Kenny on Mansfield’s Mistress of Magic

4 th Stephanie Littler on Josh

 

TEC WALK TROT

JUNIOR

1 st Hannah Milne on Charlie’s Big Adventure

2 nd Christie Gee on Kingston Small Print

3 rd Catherine Gilbert on Synod Little Dream

4 th Phoebe Carter-Dawson on Bonnie’s Pride

SENIOR

1 ST Amy Harvey on Peaches

2 nd Roxanne Simmons on Newhouse Dunlin

3 rd Bruce Hill on Donut

4 th Amy Kenny on Mansfield’s Mistress of Magic

5 th Sarah Holmes on Bacardi

 

 

FRIDAY 7th NOVEMBER 2008

RESULTS

CROSS POLES: 1 ST AMY HARVEY ON PEACHES; 2 ND JENNA MANSFIELD ON JENNA’S GEM; 3 RD ALIX CLIFFORD ON BARNEY; 4 TH HOLLIE CROWE ON BABY

 

1’6”: 1 ST AMY HARVEY ON PEACHES; 2 ND ALIX CLIFFORD ON KOPPER; 3 RD JENNA MANSFIELD ON JENNA’S GEM; 4 TH HANNAH MILNE ON CHARLIE’S BIG ADVENTURE; 5 TH JORDAN CLIFFORD ON BARNEY

 

1’9”: 1 ST JENNA MANSFIELD ON JENNA’S GEM; 2 ND JORDAN CLIFFORD ON BARNEY; 3 RD REBECCA JONES ON BONNIE’S PRIDE; 4 TH JENNIFER GILBERT ON DREAM

 

NEXT NOVICE JUMPING ON FRIDAY 5 TH DECEMBER

 

 

AUGUST BANK HOLIDAY SHOW

MONDAY 25 TH AUGUST 2008 RESULTS

 

CLASS 1 STARTER STAKES (1’6”):

1 st Pippa O’Riley on Bobby;

2 nd Bethany Page on JoJo;

3 rd Kiah Wright on Silver;

4 th Rosanna Parkhurst on Freddie;

5 th Summer Wright on Silver;

6 th Phoebe Cady on Spike

 

CLASS 2 MINIMUS (1’9”):

1 st Joanna Thorogood on Fudge;

2 nd Abbey Knights on D’arcy’s Bandit;

3 rd Josephine Ghigo on Not Tonight Josephine;

4 th Michaela Ruffel on Yorkie;

5 th Ann Winder on Limerick

 

CLASS 3 NOVICE (2’):

1 st Megan Parker-Druce on Traonach;

2 nd Joanne Thorogood on Fudge;

3 rd Shannon Knights on D’arcy’s Bandit;

4 th Joanna Thorogood on George;

5 th Bethany Page on Fern;

6 th Bruce Hill on Jam Doughnut

 

 

CLASS 4 INTERMEDIATE (2’3”):

1 st Rebecca Jones on Dynamite Donny;

2 nd Emily Hughes on Wardance;

3 rd Millie Cottee on Paledo;

4 th Pippa O’Riley on House on Fire;

5 th Charlotte Page on Apollo;

6 th Joanna Thorogood on George

 

CLASS 5 PAIRS (2’3” – 2’ 6”):

1 st Bethany Page on Fern & Lauren Taylor on Eddie;

2 nd Charlie Cody-Richardson on Candy & Shalise Coates on Newhouse Dunlin;

3 rd Debra King on Harry & Karis King on Tigger;

4 th Amy Harvey on Josh & Bruce Hill on Jam Doughnut;

5 th Emily Hughes on Wardance & Amy Kenny on Tori;

6 th Racheal Runnacles on Jake & Jess Falzon on Spike

 

CLASS 6 SMALL OPEN (2’6”):

1 st Amy Harvey on Josh;

2 nd Lucy Brockway on TEC Tarransay;

3 rd Amy Kenny on Tori;

4 th Rebecca Jones on Dynamite Donny;

5 th Charlotte Page on Apollo;

6 th Millie Cottee on Paledo

 

CLASS 7 OPEN (2’ 9”):

1 st Amy Harvey on Josh;

2 nd Rebecca Jones on Dynamite Donny;

3 rd Karis King on Tigger;

4 th Charlie Cody-Richardson on Candy

 

CLASS 8 CHASE-ME-CHARLIE:

1stCharlie Cody-Richardson on Candy;

2 nd Karis King on Harry;

3 rd Rebecca Jones on Dynamite Donny

 

 

 

 

RESCHEDULED RIDDEN SHOWING SHOW

SPONSORED BY WITHAM SADDLERY

24 TH JUNE 08

We had to reschedule the ridden part of our May Showing Show due to the appalling weather, and considering we held the ridden classes on a Tuesday night we had a good turn out.

Judges Ann Holding Richard Hoodless did a fantastic job and picked as our champion 10 year old Sofia Vaughan from Epping on Captain Hook of Ottersbrook. She was awarded the Magnum Shield, presented by Laurence Ashby and in memory of Magnum, owned by Alison Shynn.

Reserve Champion was Katie Gibson on Mr Alf.

We’d like to thank everyone for turning up and to all our helpers. Everyone said how much they’d enjoyed showing on a Tuesday evening, so maybe it’s something that will catch on.

Michelle Carter

Tiptree Equestrian Centre

RESULTS

CLASS 1: LEAD REIN PONY: 1 st Sophie Runnacles on Teddy

CLASS 2: 1 ST RIDDEN: 1 st Amelia Knights on Katie

CLASS 3: RIDDEN MOUNTAIN & MOORLAND: 1 ST Michelle Larkin on Jacko; 2 nd Jade Hughes on Spinway Astral Diamond; Sophie Runnacles on Teddy; 4 th Annette Day on Zach.

CLASS 4: RIDING PONY: 1 st Sofia Vaughan on Captain Hook of Ottersbrook

CLASS 5: RIDDEN FAMILY MOUNT: 1 st Ashlea Swannell on Cherry Red; 2 nd Annette Day on Zach

CLASS 6: RIDDEN ARABS/ARAB TYPE: 1 st Sofia Vaughan on Captain Hook of Ottersbrook

CLASS 7: RIDDEN COLOUREDS: 1 st Ashlea Swannell on Cherry Red

CLASS 8: RIDDEN HUNTER TYPE: 1 st Katie Gibson on Mr Alf; 2 nd Jordan Shynn on Diamond Lass

CLASS 9: RIDING HORSE: 1 st Terri Guyett on Tricky; 2 nd Katie Gibson on Mr Alf; 3 rd Rosie Brister on Actor

CLASS 10: RIDDEN COB: 1 st Shalise Coates on TEC Rolo

CLASS 11: RIDING CLUB HORSE: 1 st Jordan Shynn on Diamond Lass; 2 nd Rosier Brister on Actor

RIDDEN CHAMPIONSHIP: CHAMPION – Sofia Vaughan on Captain Hook of Ottersbrook, RESERVE CHAMPION: Katie Gibson on Mr Alf

 

May Jumping Show

CLASS 1: Starter Stakes: 1 st Rebecca Jones on Dotty;

2nd Catherine Gilbert on Dream; 3 rd Molly Hayes on Darcy’s Bandit; 4 th Lilly Belle Woolener on Bumble Bee ; 5 th Olivia Wallis on Willie Wonka; 6 th Felicity Gozzett on Milly Molly Mandy

 

CLASS 2: Minimus: 1 st Millie Cottee on Busy Lizzie;

2 nd Rebecca Jones on Timmy; 3 rd Ellie Louise Ellis on Libby;

4 th Felicity Gozzett on Milly Molly Mandy; =5 th Molly Hayes on Darcy’s Bandit and Catherine Gilbert on Dream

 

CLASS 3: Novice: 1 st Roxanne Simmonds on Newhouse Dunlin; 2 nd Sarah Stephenson on Rio; 3 rd Millie Cottee on Busy Lizzie;

4 th Annabel Stacey on Billy No Mates; 5 th Amelia Knight on Bracken Tom Thumb; 6 th Rebecca Jones on Lord Bobby

CLASS 4: Intermediate: 1 st Amelia Knight on Bracken Tom Thumb; 2 nd Emma Collis on Jester; 3 rd Amy Kenny on Pluto;

4 th Nikki Richer on TEC Tarrensay; 5 th April Farr on Never a Grey Day; 6 th Emma Parsley on Autumn Fire

CLASS 5: Pairs: 1 st Pippa O’Riley on House on Fire & Claire Winder on King Boris; 2 nd Sarah Stephenson on Rio & Emma Collis on Jester; 3 rd Roxanne Simmons on Newhouse Dunlin & Charlie Cody-Richardson on Candy ; 4 th Grant Polkington on Irish Express & Ben Morgan on Sir Noodles; 5 th Vicky Cole on A Cut Above & Gina Elliot on Mr Darcy; 6 th Stella Brockway on Blue & Lucy Brockway-Smith on TEC Cherry

CLASS 6: Small Open: 1 st Ella Collis on Jester; 2nd Amy Kenny on Pluto; 3 rd Nikki Richer on TEC Tarransay; 4 th Ben Morganon Sir Noodles

CLASS 7 : Open: 1 st Charlie Cody-Richardson on Candy;

2nd ;Katie Marjoram on Sir Borris

CLASS 8: Chase-me-Charlie: 1 st Charlie Cody Richardson on Candy; 2nd Amy Kenny on Pluto; 3 rd Claire Winder on King Boris; 4 th Alice Montrose on Barney

 

May In Hand Show

Well, it rained and the wind blew and we’d like to say a huge thank you to the 20 competitors who braved the dreadful weather for our showing show.

Judges Ann Holding and Richard Hoodless were drenched but still did a fantastic job and basically it was a wash out.

We managed to finish our in-hand classes and the Champion was Peter Fenn with Castle Hill Prince III, with Racheal Runnacles with Just Freddie as Reserve Champion.

Our Ridden classes have been rescheduled to Tuesday 24 th June from 5pm so fingers crossed for the weather!

 

IN-HAND RESULTS

TACK & TURNOUT: 1 st Charlotte Springett with Treasure Trove; 2 nd Rosie Wilson with Megan; 3 rd Rachael Runnacles with Just Freddie

 

IN-HAND MOUNTAIN & MOORLAND: 1 st Rachael Runnacles with Just Freddie; 2 nd Maxine Fenn with Castle Hill Prince III; 3 rd Peter Fenn with Bono; 4 th Paul Valetta with Bertie;

5 th Danielle Marven with Winston

 

IN-HAND HUNTER PONY: 1 st Peter Fenn with Bono;

2 nd Rebecca Pease with Spike

 

IN-HAND RIDING PONY: 1 st Rebecca Pease with Spike;

2 nd Maxine Fenn with Castle Hill Prince III; 3 rd Peter Fenn with Bono; 4 th Paul Valetta with Bertie

 

IN-HAND CHILD HANDLER: 1 st Molly Anderson with Dotman; 2 nd Rebecca Pease with Spike

 

IN-HAND VETERANS: Danielle Marven with Winston

 

IN -HAND TURNOUT & CONDITION: 1 st Maxine Fenn with Castle Hill Prince III; 2 nd Peter Fenn with Bono

 

IN-HAND ARABS: 1 st Selina Rushbrooke with Elyia

 

IN-HAND HUNTER HORSE: 1 st Jordan Shynn with Diamonds R4 Eva; 2 nd Sam Curnick with Miss Independent

IN-HAND RIDING HORSE: 1 st Sam Curnick with Miss Independent

 

SENIOR HANDLER: 1 st Peter Fenn with Castle Hill Prince III

 

IN-HAND COB TYPE: 1 st Claire Daltry with Blame it on the Bandit; 2nd Sarah Hampshire with Drummer

 

IN-HAND CHAMPIONSHIP: Champion Peter Fenn with Castle Hill Prince III, Reserve Champion Rachael Runnacles with Just Freddie

 

 

 

EASTER SHOW

MONDAY 24 TH MARCH 2008

 

Despite the dreadful weather we were promised the day was pretty decent until the afternoon when it poured.

But we had another great turnout of eager riders competing for Easter Eggs!

Two of our classes allowed competitors to gain points towards the Equestrian League organised by Hallingbury Riding Club. For more details visit www.hallingburyridingclub.co.uk

We’d like to thank Alison Shynn for everything and everyone else for turning up!

Our next show jumping show is on Monday 5 th May, and we have clear round every two weeks.

 

RESULTS

CLASS 1: Starter Stakes: 1 st Alix Clifford on Pat Pass Opportunist; 2nd Claire Winder on Dotty; 3 rd Rebecca Jones on Twinkle Toes; 4 rd Annabel Stacey on Bonnie’s Price; 5 th Connie Ackland on Lily; 6 th Louis Wymarkon Lady Madonna

CLASS 2: Minimus: 1 st Milly Cottee on Busie Lizzie,

2 nd Annabel Stacey on Twinkle Toes; 3 rd Felicity Gozzett on Milly; 4 th Morgan Ackland on Lily; 5 th Molly Hayes on Darcy’s Bandit; 6 th Rebecca Jones on Bonnie’s Delight

CLASS 3: Novice: 1 st Roxanne Simmons on Newhouse Dunlyn; 2 nd Rebecca Jones on Dynamite Donny; 3 rd Shannon Knights on Darcy’s Bandit; 4 th Annabel Stacey on Bonnie’s Pride;

5 th Annabel Stacey on Twinkle Toes; 6 th Milly Cottee on Busie Lizzie

CLASS 4: Intermediate: 1 st Hayley Crosier on Alvescott Pepperwood; 2 nd Pippa O’Riley on House on Fire;

3 rd Roxanne Simmons on Newhouse Dunlyn; 4 th Lucy Brice on NuVesta Brisbane; 5 th Rebecca Jones on Dynamite Donny;

6 th Alix Clifford on Pat Pass Opportunist

CLASS 5: Pairs: 1 st Rebecca Jones on Dynamite Donny and Pippa O’Riley on House on Fire; 2 nd Lilly Price on Lady and Charlie Cody-Richardson on Bobby; 3 rd Lucy Brice on NuVesta Brisbane and Imogen Carter on Brooklands Flying Fantasy,

4 th Lauren Hopwood on My Girl’s Boy and Katie Marjoram on Boris; 5 th Claire Winder on King Boris and Alix Clifford on Pat Pass Opportunist

CLASS 6: Small Open: 1 st Daisy Beard on Lewis; 2 nd Charlie Cody-Richardson on Candy; 3 rd Nicole Paddon on Rockley’s Tulsa; 4 th Pippa O’Riley on House on fire; 5 th Lilly Price on Oakley; 6 th Georgia Plumb on Rockley’s Murphy

CLASS 7 : Open: 1 st Lucy Brice on NuVesta Brisbane,

2 nd Mitchell Plumb on Cheeky Chops; 3 rd Georgia Plumb on Rockley’s Tulsa

CLASS 8: Chase-me-Charlie: 1 st Nicole Padon on My Girl’s Boy; 2 nd Charlie Cody-Richardson on Candy; 3 rd Lilly Price on Oakley; 4 th Mitchell Plumb on Cheeky Chops; 5 th Imogen Carter on Brooklands Flying Fantasy

 

TIPTREE EQUESTRIAN CENTRE
INDOOR LE TREC
TUESDAY 12TH FEBRUARY 2008

Following the success of our first attempt at Indoor Le Trec last April we held another competition under the guidance of Jill Perry, in conjunction with Hallingbury Riding Club.
We had almost twice as many competitors this year who took the challenge of the control of paces and obstacles in our indoor school.
We had a fantastic crisp, bright Spring day and apart from one lorry getting stuck in our overflow carpark and a trailer with a flat tyre at the end of the event, it was thoroughly enjoyable.
Two classes were qualifiers for the Kelly Marks Perfect Partners BHS Winter Trec League, and we congratulate those who got through.
And we’ll definitely be holding a BHS Winter Indoor Le Trec next year
Michelle Carter
Proprietor, Tiptree Equestrian Centre

RESULTS

CLASS 1: Novice
1st Emma O’Callaghan on Roxanne
2nd Gemma Slaven on Darcy
3rd Claire Reynolds on Becks
4th Ashlea Swannell on Cherry Red
5th Jess Falzon on Maggie
6th Max Palmer on Poppy

CLASS 2: Newcomers (qualifier for the Kelly Marks Perfect Partners Winter Trec League)
1st Gemma Slaven on Darcy
2nd Sandra Buchart on Conner
3rd Karen Shaw on Maverick
4th Helen Murphy on Hope
5th Sarah Holding on Cider with Rosie
6th Emma O’Callaghan on Roxanne

CLASS 3: Pairs
1st Julie Izzard on Jock Scott Broth & Clair Reynolds on Beck
2nd Abigale Wilson on George & Amy Kenny on Pluto
3rd  Karen Shaw on Maverick & Vicky Labarde on Rio
4th Karen Shaw on Maverick & Emma O’Callaghan on Roxanne
5th Sandra Buchart on Conner & Marilyn Morris on Mohawk
6th Hayley Rhodes on Tordita & Julie Longley on Sparkle

CLASS 4: Open (qualifier for the Kelly Marks Perfect Partners Winter Trec League)
1st Julie Izzard on Jock Scott Broth
2nd Clair Reynolds on Becks
 3rd Hayley Rhodes on Tordita
4th Jill Perry on Chocolate Chip Brownie